Szkolny Serwis Geograficzny

Zajęcia terenowe z UMCS na Roztoczu

Uczniowie klasy 3 G LO z profilu matematyczno-geograficznego wzięli udział, w dniach 13-14 października, w zajęciach terenowych zorganizowanych przez Studenckie Koło Naukowe Geografów UMCS wspólnie z naszą szkołą oraz Roztoczańskim Centrum Naukowo-Edukacyjnym w Zwierzyńcu. Pierwszego dnia uczniowie wysłuchali prelekcji Pana Zbigniewa Maciejewskiego z Roztoczańskiego Centrum Naukowo-Edukacyjnego, który przedstawił działalność Centrum w zakresie monitoringu środowiska oraz przedstawił historię powstania i funkcjonowanie Centrum. Następnie odbyliśmy krótki spacer na wieżę widokową  Wieczorem studenci UMCS przeprowadzili quiz geograficzny, w którym zmierzyli się uczniowie podzieleni na cztery rywalizujące grupy. 

Drugiego dnia odbyły się zajęcia w terenie z hydrologii i geomorfologii. Pan Sławomir Głowacki z Zakładu Hydrologii UMCS poprowadził pomiary hydrologiczne na rzece Wieprz. Uczniowie dokonywali pomiarów przepływy rzeki trzema metodami, obliczali zasobność zlewni. Kolejne zajęcia poprowadził dr Piotr Demczuk z Zakładu Geomorfologii UMCS, który zaprezentował możliwości georadaru, zademonstrował wykonanie profilu glebowego metodą odwiertu oraz poprowadził uczniów do wąwozu lessowego, gdzie przybliżył procesy i formy związane z pokrywami lessowymi.

Pracowników naukowych wspomagali studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Geografów im. Adama Malickiego, w tym dwoje byłych uczniów naszej szkoły - Kamil Kultys i Jagoda Ziewiec.

 


Ocena: 0 głosów Aktualna ocena: 0